content top

"wPolityce": Część sędziów TK chce Zgromadzenia Ogólnego z udziałem prezydenta

Portal informuje, że dotarł do pisma, pod którym podpisali się: wiceprezes TK Stanisław Biernat oraz sędziowie: Leon Kieres, Małgorzata Pyziak–Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska – Jaśkiewicz Marek Zubik, a także Piotr Pszczółkowski.

Według „wPolityce” sędziowie „oczekują szybkiej reakcji i zwołania Zgromadzenia Ogólnego”. „Zgłaszamy potrzebę i wyrażamy nadzieję przyjęcia zaproszenia do udziału w obradach przez Strażnika Konstytucji, Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W ten sposób zaistniałaby okazja do przedstawienia Panu Prezydentowi informacji o +istotnych problemach wynikających z działalności orzecznictwa Trybunału+” – cytuje portal pismo tych sędziów.

Według portalu, na ten list odpowiedzieli sędziowie: Henryk Cioch, Zbigniew Jędrzejewski, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Michał Warciński, wybrani przez sejm obecnej kadencji. Sędziowie ci zwracają uwagę m.in., że prezes TK Julia Przyłębska „nie zareagowała na coraz częstsze publiczne wystąpienia sędziów TK i sędziów w stanie spoczynku, w których – według nich – przekraczane są obowiązujące standardy prawne i etyczne wypowiedzi sędziego, a część naszych kolegów jest w nich obrażana i poniżana”.

„wPolityce” podaje też, że grupa „nowych” sędziów „w obecnej sytuacji nie widzi możliwości spotkania w gronie wszystkich sędziów, poza Zgromadzeniami Ogólnymi nakazanymi prawem”.

Portal pisze, że prezes Przyłębska „będzie chciała mediować z obiema grupami sędziów i starać się doprowadzić do kompromisu”.


Source: Gazeta prawna

Udostępnij:
RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter
LINKEDIN