content top
Sprawa o spadek

Sprawa o spadek

Pewien bardzo mądry człowiek powiedział, że w naszym wszechświecie tylko dwie rzeczy są pewne : śmierć oraz ludzka głupota – jak można zobaczyć na przykładzie zapoznanych ludzi w ciągu całego naszego życia jest to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe.

Niewątpliwie jednak można debatować nad tym czy ludzka głupota spowodowana jest brakiem wychowania, nauki i edukacji czy może po prostu uwarunkowaniami genetycznymi. Niemniej jednak każdego bez względu na to czy jest głupi, mądry czy też jego poziom inteligencji znajduje się gdzieś po środku to jednak na pewno każdego z nas czeka niestety, śmierć.

Zanim jednak zdarzy się w naszym życiu chwila w której zmuszeni będziemy odejść z obecnego świata, możemy spisać testament. Jak stanowi prawo spadkowe Kraków, testament jest oficjalny, uznawanym przez sąd dokumentem, który ukazuje jak dokładnie należy podzielić majątek po zmarłym, a także komu przydzielić odpowiedni części. Gdy spiszemy testament możemy być pewni, że tak jak postanowiliśmy, tak też się stanie i nie ma od tego możliwości jakiś ustępstw, dlatego po naszej śmierci wszystko stanie się tak jak sobie zaplanowaliśmy. Jeżeli jednak testament nie zostanie spisany, prawo spadkowe Kraków wskazuje komu i jakie części spadku powinny zostać przydzielone.

Co naturalne, zdecydowaną większość majątku i posiadanych dóbr otrzymuje najbliższa rodzina, czyli współmałżonek oraz dzieci, chociaż w zależności od tego jak kształtuje się rodzina, tak też dzielony jest spadek. Sytuacja przybiera nieco innego kolorytu, gdy na przykład zmarły mężczyzna miał już dwie żony, dzieci z różnego małżeństwa, a do tego jego rodzice domagają się również otrzymania spadku. Wtedy sytuacja nie jest już tak kolorowa, bo nawet prawo spadkowe Kraków może mieć problemy z tym by dokładnie zdefiniować co komu powinno zostać przydzielone.

W takich sytuacjach, najczęściej sprawa zostaje skierowana do sądu, którego zadaniem będzie podzielenie majątku.  może trafić nawet do sądu na wniosek członków rodziny, którzy na przykład nie zgadzają się z innymi postanowieniami, bo na przykład dzieci zmarłego mężczyzny nie zgadzają się z tym by drogie mieszkanie i oszczędności finansowe na koncie przeszły na imię drugiej żony (ich macochy). Prawo spadkowe Kraków i wszelkie związane z nim sprawy są bardzo zawikłane i nierzadko wymagają bardzo długich spraw sądowych, które potrafią ciągnąć się latami i przynosić wielkie nerwy.

Trzeba będzie pogodzić się z tym, że nie zawsze wszystkie sprawy sądowe o spadek zakończą się pomyślnym dla nas rozwiązaniem – nawet jeżeli bardzo nie będziemy zgadzać się z postanowieniami testamentu, może okazać się, że wobec tego co mówi prawo spadkowe Kraków będziemy po prostu bezsilni.

Udostępnij:
RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter
LINKEDIN